• Odkrywam Małopolskę

    • Projekty realizowane w ramach programu "Odrywam Małopolskę"

        Projekty  realizowany przy wsparciu finansowym

      Województwa Małopolskiego.



       

      Pustynia Błędowska Rabsztyn i  Jaskinia Nietoperzowa

      Projekt  realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego 

      5 listopada klasy 4a i 4b wzięły udział w wycieczce w ramach projektu Poznajemy Małopolskę.
      Pierwszy etap poznawania naszego regionu to wizyta na Pustyni Błędowskiej, największym w Polsce obszarze lotnych piasków (około 33 km), leżącym na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej.  Pustynia ma niecałe 10 km długości i szerokość do 4 km. Obszar pustyni objęty jest programem ochrony Natura 2000. Uczniowie poznali historię tego miejsca, obecny charakter i wykorzystanie pustyni, a także jej faunę i florę. Był też czas na pustynny relaks.


      Następnie udaliśmy się do ruin zamku w Rabsztynie - położonego na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, jednego z tzw. Orlich Gniazd. Poznaliśmy jego niezwykle ciekawą historię związaną z najważniejszymi wydarzeniami naszego kraju, zwiedziliśmy wszystkie dostępne zakamarki i z zamkowej wież podziwialiśmy przepiękne widoki na bliższe i dalsze okolice Rabsztyna.
      Ostatnim etapem naszej regionalnej podróży było zwiedzanie Jaskini Nietoperzowej położonej w górnej części Doliny Będkowskiej. Znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Jest jedną z największych jaskiń Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a jej nazwa pochodzi od znalezionych w niej bogatych szczątków kopalnych i współcześnie żyjących gatunków nietoperzy.


      Na zakończenie, pełni wrażeń, z oryginalnymi pamiątkami ze zwiedzanych przez nas miejsc, raczyliśmy się pieczonymi kiełbaskami.

       


      Magiczny Domek w Głogoczowie

      Projekt  realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

      Dnia 15.10.2021r. odbyła się wycieczka klas pierwszych do Magicznego Domku w Głogoczowie. Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

      Była to niezwykła wyprawa do miejsca wyjątkowego i magicznego, w trakcie której dzieci przeniosły się w świat starych zabawek oraz miały możliwość wcielić się w prawdziwych poszukiwaczy . Nie zabrakło także konkurencji i zabaw zupełnie nietypowych, jakie dostarczyła uczniom Strefa Frajdo. Niewątpliwie była to wycieczka, która nie tylko bawi, ale również uczy. Dlatego też uczniowie z uśmiechami na twarzach wrócili do swoich domów.

        


      Wieliczka- Kopalnia Soli - klasa 3A

      Projekt  realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

      W ramach projektu ODKRYWAMY MAŁOPOLSKĘ klas 3a uczestniczyła 2 grudnia w wycieczce do Kopalni Soli w Wieliczce.
      Po górniczym powitaniu SZCZĘŚĆ BOŻE pani przewodnik zabrała nas w niesamowity, solny świat legend. Poznaliśmy tajemnice kopalni oraz ciężką pracę górników. Była to bardzo interesująca i pouczająca podróż do historii zapisanych w solnych bryłach. Niezapomniane będzie zapewne spotkanie z wielickim Skarbnikiem, który rozpoznał wśród uczennic Królewnę Kingę. Radości dostarczyło także poszukiwanie pierścienia, który oczywiście został szczęśliwie wykopany. Po takich emocjach przyszedł czas na pyszny obiad, który wg opinii uczniów był NAJLEPSZY NA ŚWIECIE.
      Po wyjściu z kopalni mieliśmy grę terenową uliczkami przepięknej Wieliczki. Oczywiście wszystkie drogi prowadzą do Tężni Solankowej, więc byliśmy tam też i my.
      Kolejną atrakcją były warsztaty w Pracowni Artystycznej  ARMAR s.c. Szklane Ozdoby Choinkowe.
      Okazało się, że trafiliśmy do miejsca, które dzieci zapamiętają na długo i dzięki niemu wprowadziliśmy się w cudowny nastrój świąteczny. Na DZIEŃ DOBRY przemiła Pani z ARMAR, zaprosiła nas na warsztaty robienia bombek. Dostaliśmy osobną salę, gdzie przygotowane były wydmuchane bombki, farby i różnego rodzaju brokaty. Pani wytłumaczyła nam jak malować i ozdabiać bombki i pomagała zapanować nad drżeniem rąk, bo emocje były olbrzymie. Dzieci udekorowały swoje wybrane ozdoby, wykorzystując wszystkie możliwe brokaty. Po malowaniu bombek  oglądaliśmy  film o zakładzie i procesie produkowania bombek, dokładnie poznając proces dmuchania, malowania i suszenia bombek.  Na zakończenie zostaliśmy zaproszeni do sklepu firmowego, który oferuje olbrzymi wybór bombek w różnych kształtach: Mikołaje, autka, sowy, zwierzątka, bałwanki, księżniczki czy piłkarze wszystkich reprezentacji.
      W czasie naszych wycieczek odkryliśmy nowe miejsca na naszej podróżniczej mapie Małopolski.

       

         

       

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 21 im. Władysława Jagiełły w Kraków, ul. Batalionu "Skała" AK 12
      • (+12) 633-21-44
      • Ul. Batalionu Skała AK 12 31-272 Kraków Poland
      • Sekretariat szkoły przyjmuje petentów od poniedziałku do piątku w godz.7.30 do 15.00 Sekretarz Szkoły Agnieszka Zygmunt Starszy referent Joanna Płazińska
    • Logowanie